Pri nákupe nad 50 eur doručenie zdarma

Fair Trade a BIO logá

Na obaloch výrobkov sa môžete stretnúť s rôznymi logami označujúcimi ekologicky či férový spôsob ich výroby. Tu sú tie najdôležitejšie z nich:

Bio logo Európskej únie

Toto základné logo sa postupne objavuje na obaloch biopotravín, ktoré sú vyrábané, spracúvané alebo balené v krajinách Európskej únie. Teraz je ešte povolené spracovať pôvodné obaly, ktoré ešte logo neobsahujú, ale od 1. júla 2012 sa budú môcť používať už iba obaly s novým EÚ logom.

Použitie tohto loga znamená, že daná biopotravina bola certifikovaná v niektorej z krajín EÚ. Môže ísť tak o českú pšenicu, aj o nemeckú čokoládu či čínsku fazuľu balenú v Česku. Ak dovozca dovezie napr. zabalené bio cestoviny z USA, potom môže požiadať svoju bio osvedčovaciu organizáciu o bio certifikát, a po udelení certifikátu lepiť na tieto cestoviny aj EÚ bio logo.

Pod týmto logom by mal byť uvedený kód bio certifikačnej organizácie (napr. spoločnosť KEZ ops, ktorá kontroluje bio nebio sro má kód SK-BIO-001). Pod kódom je uvedená veta "Poľnohospodárska produkcia EÚ" alebo "mimo EÚ" alebo "EU / mimo EÚ". Táto veľmi zaujímavá informácia nám odhaľuje, odkiaľ skutočne pochádzajú použité bio suroviny, t.j v akých krajinách boli pestované alebo chované (v prípade zvierat). V praxi to znamená, že napr. len u bio mäsa sa dozviete, či bolo dovezené zo zámoria, alebo či pochádza z EÚ.

fair_trade_a_bio_loga_66b066bc7b21bc99

České bio logo

S týmto logom sa stretneme na obale biopotravín vyrobených alebo zabalených v Českej republike, na ktorých je povinné. Takže napríklad české bio mlieko či čínska slnečnica balená v ČR na sebe budú mať okrem EÚ bio loga aj českú zebru. Dovozcovia balených biopotravín ako z iných krajín EÚ, tak z krajín mimo EÚ, môžu požiadať o český bio certifikát aj pre tieto biopotraviny a potom na ne dolepovať aj české bio logo. Dovozcovia to robia hlavne z toho dôvodu, že spotrebitelia už české bio logo poznajú a vedia potom okamžite, že sa jedná o biopotravinu.

fair_trade_a_bio_loga_1d6f301d7da3ecdc