Pri nákupe nad 50 eur doručenie zdarma

Olivový olej

Olivový olej vyniká vysokým obsahom mononenasýtených mastných kyselín, ktorým sa pripisuje preventívny účinok pri ochoreniach srdca. Okrem mononenasýtených tukov obsahuje olivový olej aj vitamín E a ďalšie živiny.

Kvalita olivového oleja sa hodnotí podľa niekoľkých kritérií: kyslosti, vône, farby a chuti. Dôležitý je tiež spôsob získavania oleja z olív. Tzv. extra panenský olivový olej (extra virgin) pochádza z prvého lisovania olív a má nízku kyslosť a jemnú vôňu. Získava sa iba mechanickou cestou - lisovaním za studena - bez použitia akejkoľvek chemickej rafinácie. Kyslosť extra panenského olivového oleja, vyjadrená ako obsah kyseliny olejovej, nesmie presiahnuť 1 gram na 100 gramov oleja.

Okrem tohto kritéria musí olej prejsť testom skupiny degustátorov hodnotiacich chuť a vôňu. Aby olej mohol niesť označenie extra panenský, musí získať priemernú známku najmenej 6,5 bodov z 9 možných.

Nami ponúkaný extra panenský olivový olej pochádza z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, olivy sú zbierané ručne a šetrne spracované. Vyniká výraznou vôňou a plnosťou chuti. Kyslosť je menšia ako 0,5%.

olivovy_olej_a138842f289080a3