Pri nákupe nad 50 eur doručenie zdarma

Javorová čistiaca kúra

Alebo tiež „Limonádová hladovka“ či tzv. Master Cleanse. Všetky tieto názvy označujú očistnú kúru, ktorá vznikla pred viac ako päťdesiatimi rokmi v Spojených štátoch.

Pôvodným cieľom kúry, ktorej autorom je Dr Stanley Burroughs, bola liečba žalúdočných vredov. Vďaka svojej jednoduchosti, ľahkej dostupnosti surovín a hlavne účinnosti, sa táto čistiaca kúra rozšírila najprv po USA, potom do Európy a celého sveta. Do Čiech a na Slovensko sa dostávala prevažne okľukou z Nemecka, odkiaľ si ľudia vozili aj javorový sirup, ktorý nebol u nás dostupný. Nie je bez zaujímavosti, že u nás sa kúra často považovala za obyčajnú redukčnú diétu.

 

Prečo podstúpiť čistiace kúru

Cieľom javorovej kúry je očistiť organizmus od toxínov a usadenín v tele. Kúra prečistí obličky a tráviaci trakt, žľazy a bunky celého tela, pomôže nám zbaviť sa nevyužiteľného odpadu a usadenín v kĺboch ​​a svaloch, zlepšuje funkciu nervov, účinkuje proti zaneseným artériam a cievam, zlepšuje kvalitu krvi a celkovo omladí organizmus. Pôsobí proti akutným aj chronickým problémom. Kožné problémy, zahlienenie a rôzne alergické prejavy ustúpia.

javorova_cistiaca_kura_9c44adf844ee4e83

Častou otázkou je, či sa jedná o redukčnú diétu. Sprievodným efektom javorovej kúry je strata tukového tkaniva. Organizmus tiež prestáva zadržiavať nadbytočnú vodu a to tiež spôsobí úbytok hmotnosti. Po skončení hladovky zvyčajne dochádza k relatívne rýchlemu znovu nadobudnutiu cca polovice stratenej váhy. Či priberiete späť na pôvodnú hmotnosť potom záleží iba na vás a na tom, ako sa budete ďalej stravovať. Ukončenie kúry je tým pravým okamihom pre zmenu jedálnička - tučné, sladké či ťažké pokrmy vám totiž spočiatku nebudú vôbec chutiť. 

 

Ako držať Limonádový hladovku – Javorovú kúru

Po dobu najmenej desiatich dní konzumujete len limonádu z javorového sirupu, pripravenú podľa nasledujúceho receptu:

2 polievkové lyžice citrónovej alebo limetkovej šťavy
2 polievkové lyžice pravého javorového sirupu (všetky druhy javorového sirupu nájdete v našom e-shope v sekcii sladidlá a sirupy)
1/10 lyžičky kajenského korenia (alebo podľa chuti)
teplá či studená voda (podľa chuti)

Denne vypite 6 - 12 pohárov malinovky. Ak trpíte nadváhou, môžete konzumovať menej limonády. Počas hladovky je dovolené piť čistú vodu či mätový čaj, ktorý napomáha čisteniu. Nekonzumujte kávu, čaj ani alkohol. Akékoľvek jedlo je zakázané! Nepoužívajte vitamínové alebo minerálne doplnky. Javorová limonáda obsahuje všetky vitamíny a minerálne látky, ktoré po dobu diéty telo potrebuje. Diétu môžete držať dvakrát až štyrikrát do roka.

Upozornenie: Pred každou hladovkou je vhodná konzultácia so svojim lekárom, a to najmä ak máte nejaké zdravotné problémy.

 

Niekoľko poznámok k ingredienciám

Používajte vždy čerstvo vytlačenú šťavu z citrónov, ktoré veľmi starostlivo umyte. V šťave môžu zostať kúsky dužiny, pozor však na kôru, ktorá je chemicky ošetrená. Ak máte možnosť použiť bio citróny alebo bio limetky, neváhajte. Citrón nielen dodáva vitamíny a minerály, ale tiež prečisťuje a uvoľňuje.

javorovy_sirup_4156c202bfeb32fd

Používajte iba pravý 100%-ný javorový sirup, najlepšie v bio kvalite. Javorový sirup obsahuje vyvážený pomer jednoduchých cukrov, a rozhodne nesmie byť zamenený za nejakú náhradu javorového sirupu dosladzovaný cukrom či glukózovým sirupom. Javorový sirup dodáva minerálne látky (sodík, draslík, vápnik, horčík, železo, fosfor atď) a vitamíny skupiny B. Kajenské korenie je vlastne druh mletej pálivej papriky a je u nás k dostaniu. Uľahčuje trávenie, zahrieva a odhlieňuje.

 

Čistenie organizmu

Počas kúry je dôležité napomáhať organizmu v čistení. Aj keď nekonzumujete tuhú stravu, mali by ste ísť na veľkú potrebu minimálne dvakrát denne. Tak sa telo najlepšie zbavuje odpadových látok. Čím lepšia je eliminácia odpadových látok, tým účinnejšia je hladovka. K tomuto účelu je vhodné piť bylinkový čaj s preháňacím účinky. Vyskúšajte, ktorý čaj vám najlepšie vyhovuje a snažte sa vypiť jeden hrnček ráno a jeden hrnček večer. Prvý hrnček si dajte večer pred začatím hladovky. Ďalším spôsobom dôkladného prečistenie tráviaceho traktu je slaný nálev. Ten pripravíme zmiešaním 2 zarovnaných lyžičiek nejodidovanej morskej soli s litrom vody. Ráno na lačný žalúdok vypite celý liter slaného nálevu. V ideálnom prípade prejde slaný nálev zažívacím traktom a počas hodiny by ste sa mali niekoľkokrát vyprázdniť. Ak slaný nálev nefunguje, skúste zmeniť pomer soli a vody. Princíp spočíva v tom, že ak má slaný nálev rovnakú špecifickú hustotu ako krv, tak nedochádza k eliminácii vody v obličkách a soli do krvného riečišťa, a slaná voda prechádza tráviacim traktom a funguje ako vnútorný klystír.

 

Ako sa môžete cítiť

Počas hladovky môžete zažívať neobvyklé a nepríjemné pocity po dobu niekoľkýchdní. Príznaky starých nevyliečených chorôb sa môžu čiastočne vracať, ale budúpostupne odznievať tak, ako sa s nimi telo vyrovnáva. Bolesti kĺbov a hlavy,pocit slabosti, závraty, pocit chladu a dokonca zvracanie - to všetko môžetezakúsiť. Môžu vám natiecť mandle a dostaviť sa bolesť v krku. Pokúste sa tovydržať a po dobu hladovky sa trochu šetrite.

 

Ako ukončiť hladovku

Správne ukončenie javorovej kúry je veľmi dôležité. Najlepším signálom k tomu, že môžete ukončiť hladovku, je váš jazyk. Počas diéty sa na jazyku vytvorí biely hrubý povlak. Ako náhle tento povlak zmizne a jazyk je hladký a ružový, je telo vyčistené. Prvý deň po ukončení hladovky pite (pomaly) čerstvo vylisovaný pomarančový džús. Ak nemáte možnosť pripraviť si čerstvý džús z pomarančov, kúpte čerstvý džús, ktorý nie je vyrobený z koncentrátu (opäť najlepšie v biokvalite, nájdete v našej ponuke v e-shope v sekcii ovocné šťavy a nápoje).

Druhý deň pokračujte v pití džúsu a popoludní si pripravte zeleninovú polievku (rozhodne nie z prášku či z konzervy!). Polievku pripravte z niekoľkých druhov zeleniny, zo zemiakov a jedného či dvoch druhov strukovín. Môžete použiť aj hnedú ryžu, rozhodne však nepoužívajte mäso či mäsový vývar. Pre zlepšenie chuti použite prírodné korenie v rozumnej miere. So soľou šetrite. K večeri si dajte hlavne polievkový vývar a trochu zeleniny z polievky. K vývaru si môžete dať pár ražných suchárov, sucháre v bio kvalite nájdete aj v našom e shope v sekcii slané snacky a sucháre.

Tretí deň dopoludnia pokračujte v pití džúsu, na obed si dajte polievku z predchádzajúceho dňa, k večeri zeleninu či ovocie podľa vlastnej voľby a úpravy. Žiadne mäso, vajcia, chlieb, pečivo, mlieko, čaj ani kávu.
Štvrtý deň môžete začať normálne stravovanie. Teraz je ten správny čas na zmenu jedálnička k lepšiemu. Ak sa po ukončení hladovky dostavia zažívacie ťažkosti či plynatosť, môžete skúsiť ešte niekoľko dní v kúre pokračovať.